Granat jest wyjątkową rośliną, jest spokrewniony z drzewem, które rośnie tylko w Jemenie. Informacje te płyną z dokumentacji z okresu 1500 r. p.n.e. napisanych w języku hebrajskim, greckim oraz religii buddyjskiej, islamskiej oraz chrześcijańskiej.

Zgodnie z Narodowym Instytutem Zdrowia granat ma właściwości przeciwutleniające, antywirusowe oraz przeciwnowotworowe. Granat wybierany jest często przez pacjentów, którzy mają wysoki poziom cholesterolu, trójglicerydów lub u których występują zwyrodnienia stawów lub choroby prostaty.

Producent soków z granatu podzielił się z nami zawartością witaminy K w jego produktach. Porcja 8 uncji zawiera ok. 3 mikrogramy witaminy K. Według Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków w ½ szklanki surowych nasion granatu jest 14,3 mikrograma witaminy K.

Nie zostały przeprowadzone badania, które miały na celu sprawdzenie interakcji owocu granatu z antykoagulantami. Jednak według stadium przypadku przedstawiło pacjenta którego INR był stały, a po odstawieniu granatu z diety ( 2-3 porcji w tygodniu) nastąpił spadek INR.

Po użyciu standardowych skali używanych w branży medycznej, które służą do oceny interakcji leków z produktami, granat został sklasyfikowany do grupy wystąpienia możliwych interakcji.1

Jeśli przyjmujesz antykoagulanty zalecane jest skontaktować się z lekarzem przed wprowadzeniem lub usunięciem z diety owoców granatu, lub produktów zawierających granat.2 Ponieważ może być wtedy zalecone częstsze badanie wskaźnika INR.

Pacjenci, którzy testują swój INR w dom, w porozumieniu z lekarzem lub pielęgniarką, są w stanie ocenić wpływ żywności oraz suplementów diety na wartość wskaźnika INR.

 

  1. Komperda KE. Potential interaction between pomegranate juice and warfarin. Pharmacotherapy 2009;29: 1002-6.
  2. Bristol-Myers Squibb Company. Medication Guide for Coumadin Tablets and Coumadin for Injection [Package Insert]. Princeton, NJ: Bristol-Myers Squibb Company. 2009.