Wybranie pokarmów o niskiej zawartości tłuszczu nie tylko powoduje zmniejszenie ilości dostarczanych kalorii ale także powoduje redukcje witaminy K. Jeśli planujesz zmianę swoich typowych sosów do sałatek musisz wziąć pod uwagę, iż to również może wpłynąć na twój INR. Wzrost lub spadek współczynnika INR zależny jest od ilości witaminy K i czasu, który minął odkąd wprowadziliśmy zmiany do naszej diety.

Oleje roślinne są wykorzystywane w wielu sosach do sałatek i używa się ich do przygotowywanie wielu mieszanych potraw. Żywność nieraz jest przygotowywana na oleju, pokarmy takie jak frytki czy też używa się oleju do pieczenia ciast czy babeczek. Ważne jest jeść stałą dawkę witaminy K.

Nisko tłuszczowe pokarmy kontra wysoko tłuszczowe

Etykiety na produktach zawsze mówią nam o korzyści płynącej z jedzenia pokarmów o niskiej zawartości tłuszczu, jakim jest zmniejszenie ilości kalorii. Konsument powinien jednak wiedzieć także, że wiąże się z tym zmniejszenie zawartości witaminy K w danym produkcie. Nisko tłuszczowe produkty w porównaniu z ich wysoko tłuszczowymi odpowiednikami zawierają także zredukowaną ilość witaminy K. Na przykład typowy sos do sałatki włoskiej zawiera 8,2 mg witaminy K na łyżeczkę natomiast nisko tłuszczowy sos do sałatki włoskiej zawiera zaledwie 1,9 mg witaminy K na łyżeczkę. 

Pacjenci starający się utrzymać stały poziom przyjmowanej witaminy K powinni pamiętać, że zredukowanie tłuszczu oznacza zmniejszenie ilości oleju w naszym pożywieniu. Niektóre z olejów mają wyższy poziom witaminy K są to na przykład takie oleje jak olej sojowy, rzepakowy, oliwa z pierwszego tłoczenia oraz wybrane rodzaje margaryn (należy sprawdzić jaki rodzaj oleju wchodzi w jej skład).

Ważną informacja jest również to, że dieta nisko tłuszczowa powoduje upośledzenie wchłaniania witaminy K nawet gdy spożywamy inne wysoko tłuszczowe pokarmy. Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, natomiast jest odporna na działanie żółci oraz lipazy trzustkowej.1

Złotą zasadą w przypadku witaminy K jest spożywanie jej w stałych dawkach każdego dnia lub całkowite unikanie jej w pożywieniu. Współpracuj ze swoim lekarzem, aby odpowiednio ustalić zakres przyjmowanej witaminy K, który dobrze współgra z Twoją dawką lekarstw. Aby znaleźć więcej informacji na temat zawartości witaminy K w poszczególnych produktach kliknij na Przewodnik po produktach z Witaminą K.

 

  1. Pearson D. Bone Health and Osteoporosis: The Role of Vitamin K and Potential Antagonism by Anticoagulants. Nutr Clin Pract October 2007 vol. 22 no. 5 517-544.