Rumianek jest jednym z najczęściej stosowanych ziół leczniczych i wiemy o jego właściwościach już od czasów Hipokratesa. Za jego pomocą leczymy: zapalenie oskrzeli, gorączkę, problemy z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym. Rumianek był również wykorzystywany podczas dolegliwości związanych z układem pokarmowym i podczas relaksacji. 1

Rumianek jest z rodziny stokrotkowatych i jest powszechnie stosowany w herbatach, suplementach diety, takich jak tabletki, kapsułki oraz maści.

Interakcje

Pomimo powszechności stosowania i ogólnej znajomości rumianku jako zioła uważa się, że ma umiarkowany wpływ na antykoagulanty. Zastosowanie rumianku wykazało zwiększenie siły działania lekarstw, co powoduje wzrost wyniku wskaźnika INR.2 Oznacza to, że czas tworzenia skrzepów jest wydłużony.

Tak jak zawsze przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie skontaktuj się z lekarzem.2

Zwiększenie częstości testowania zaleca się podczas zaczęcia stosowania lub też przerwania zażywania leków lub suplementów diety, w tym witamin. Domowa kontrola INR pozwoli na lepszą kontrolę lekarstw. Częstsze kontrolowanie wskaźnika INR przez pacjentów samodzielnie jest dobrym narzędziem do wykrycia wzrostu lub spadku poziomu wskaźnika INR i pozwoli na lepszą współpracę z lekarzem w razie potrzeby korekty diety lub dawki leku.3

 

  1. Blumberg, J. B., McKay, D. L., A Review of the bioactivity and potential health benefits of chamomile tea (Matricaria recutita L.). Phytother. Res. Vol 20, Issue 7. 2006.
  2. Bristol-Myers Squibb Company. Medication Guide for Coumadin Tablets and Coumadin for Injection [Package Insert]. Princeton, NJ: Bristol-Myers Squibb Company. 2009.
  3. Center for Medicare and Medicaid Services. Decision Memo for Prothrombin Time (INR) Monitor for Home Anticoagulation Management  (CAG-00087R) [Memorandum]. Baltimore, MD. 2008.