Reklamy w jaki sposób usunąć szkodliwe toksyny z naszego organizmu i stracić na wadze, diety detox są coraz bardziej popularne w otaczającym nas świecie. Ciągle widzimy w mediach gwiazdy mówiące o takiej diecie, a także słyszymy o nich z innych doniesień, które mówią ze stają się one częścią ich życia.

Detox opiera się na założeniu, iż Twój organizm potrzebuje pomocy, aby pozbyć się złych toksyn dostarczonych z pokarmem i ze środowiska. W teorii nasze ciało wolne od toksyn funkcjonuje lepiej, a nasz metabolizm przyspiesza i jest bardziej efektywny, co pozwala na zrzucenie dodatkowych kilogramów.

Mimo, że poszczególne diety mogą się różnić to mają one jedną wspólną cechę, którą jest ograniczenie dostarczenia pokarmu przez pewien czas. Diety te poważnie ograniczają podaż białka lub wymagają bycia na czczo, mogą powodować u nas przewlekłe uczucie zmęczenia. Długotrwałe niejedzenie może spowodować u nas niedobór witamin i minerałów. Odwodnienie lub niedostarczanie wystarczającej ilości wody może również powodować poważne problemy.

Niestety większość diet detoksykujących nie mają podstaw i potwierdzenia u dietetyków lekarzy i jakichkolwiek autorytetów medycznych, iż są dobre dla zdrowia czy utraty wagi. Ryzyko z nimi idące znacznie przewyższa ich zalety, nie są skutecznym sposobem na utratę zbędnych kilogramów, a nawet są potencjalnie groźne dla naszego zdrowia. Takie diety detoksykacyjne nie są dobre dla osób z problemami zdrowotnymi. Nie są zalecane dla cukrzyków, osób z chorobami serca lub innymi przewlekłymi chorobami.

Przestrzeganie zrównoważonej diety ze stałą ilością dostarczanej witaminy K jest ważne dla utrzymania zdrowia u osób biorących antykoagulanty. Ludzkie ciało jest tak zaprogramowane, że oczyszcza się samo. Możesz mu pomóc poprzez jedzenie zdrowiej żywności. Jeśli masz pytania o diety detoksykacyjne lub pytania dotyczące swojej wagi porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub zarejestruj się do dietetyka.