Utrata wagi, a następnie utrzymanie jej na odpowiednim poziomie wymaga długoterminowego zaangażowania i naszej pracy, jednak każdy z nas jest kuszony przez diety, które powodują szybką utratę wagi. Wiele modnych i obecnie rozpowszechnianych diet przekonuje, iż opiera się na produktach o niskiej zawartości węglowodanów, tłuszczów czy kalorii, a przede wszystkim obiecują szybką utratę wagi, jednakże nie są one oparte na żadnych dowodach naukowych. Nie ma udowodnienia, że dzięki nim możemy utrzymać wagę na dobrym poziomie, a przede wszystkim wiele z nich może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Diety takie nie dostarczają wystarczającej ilości składników odżywczych, jaka jest potrzebna naszemu organizmu, aby prawidłowo funkcjonował, poza tym z czasem mogą powodować poważne skutki uboczne takie jak utrata wytrzymałość i gęstości kości (włączając osteoporozę), problemy z menstruacją, zaburzenia rytmu serca, wysoki poziom cholesterolu we krwi, kamienie nerkowe oraz pogorszenie artretyzmu.

Problemem jest to, że jeśli widzimy, że dieta działa to zazwyczaj zostajemy przy stosowaniu takiej diety. Niestety, duża część tych diet opiera swój sukces na usunięciu niektórych pokarmów, a nawet całych grup pokarmów.

Dla tych diet nie raz nie liczy się to jak duże porcje pokarmów zjadamy, a nieraz znacznie przewyższają one normy jakie są określone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca, Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków czy też Surgeon General and the U.S. Department of Agriculture.

Warzywa, napoje dietetyczne i wiele pokarmów, które są dla Ciebie dobre znajdują się w tych dietach. Jednakże jedzenie i picie zbyt dużo jedzenia o dużej zawartości witaminy K może być niebezpieczne dla Ciebie w szczególności, gdy jesteś osobą zażywającą leki przeciwzakrzepowe. Jeśli zażywasz antykoagulanty i nie trzymasz stałej diety twój wynik INR ulega zmianie. Dieta w której poleca Ci się jedzenie dużo pokarmu z wysoką zawartością witaminy K może zwiększyć ryzyko tworzenia się zakrzepów.

Mimo, że wiele diet obiecuje nam szybką utratę wagi to tak naprawdę jedynym rozsądnym sposobem na schudnięcie i utrzymanie odpowiedniej wagi jest utrzymanie zdrowego trybu życia, jedzenie mniej, lecz w sposób zrównoważony oraz przede wszystkim aktywność fizyczna. Jak zawszę przed wprowadzeniem zmian do swojej diety i jakiejkolwiek zmiany w aktywności fizycznej, należy sięgnąć po poradę do swojego lekarza, aby wraz z nim stworzyć zdrowy i idealny dla Ciebie plan.

Zwiększenie częstotliwości kontrolowania współczynnika INR jest zalecane, gdy dokonujemy zmian w naszej diecie. Domowa kontrola INR pomoże poprawić kontrolę nad lekarstwami. Częstsze kontrolowanie INR jest zwykle wykonywane przez osoby, które samodzielnie kontrolują INR i jest to cenne narzędzie do szybkiego wykrycia wzrostu lub spadku INR. Pozwala to na prace ze swoim lekarzem i ewentualne zmiany w diecie lub dawce leku. 1

 

  1. Center for Medicare and Medicaid Services. Decision Memo for Prothrombin Time (INR) Monitor for Home Anticoagulation Management (CAG-00087R) [Memorandum]. 2008. Baltimore, MD.