Jak powinienem przyjmować Warfaryne?

Twoja dawka leku jest starannie dobrana do twoich potrzeb. Na odpowiedni dobór dawki leku ma wpływ wiele czynników tj. płeć, wiek, czy inne przyjmowane przez Ciebie leki.

Ważne jest, aby poziom Warfaryny we krwi był stały, więc musimy pamiętać, aby przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Powinniśmy przyjmować lek o tej samej porze dnia. W przypadku, gdy zapomnimy przyjąć dawkę leku należy skontaktować się z naszym lekarzem i postępować zgodnie z jego instrukcjami.

Dlaczego kontrolowanie krzepliwości krwi jest takie istotne?

Powstawanie skrzepów jest niezbędne podczas naszego życia, jest to proces potrzebny podczas rożnego rodzaju urazów oraz w przypadku ran ciętych. (w przypadku urazów powodujących przerwanie ciągłości skóry) Z powodu rożnego rodzaju zaburzeń procesów krzepnięcia, skrzepy mogą tworzyć się nierównomiernie, co może doprowadzić do ataku serca, udaru czy też zatoru tętnicy płucnej.

Warfaryna jest często przepisywana, aby zapobiegać tworzeniu się nieprawidłowych skrzepów. Oto niektóre schorzenia w przypadku, których zapisuje się ten lek:1

  • mechaniczna zastawka serca
  • migotanie przedsionków
  • zakrzepica żylna lub zakrzepica żył głębokich
  • zatorowość płucna
  • nadmierna krzepliwość krwi

Jak powstaje zakrzep i jaki jest udział witaminy K w procesie krzepnięcia?

US National Library of Medicine definiuje proces krzepnięcia krwi oraz naprawy uszkodzonych tkanek jako hemostazę.

Naczynia krwionośne zwężają się ograniczając przepływ krwi do uszkodzonego miejsca. Substancja o nazwie trombina aktywuje płytki krwi, aby te „zalepiły” ranę.

Grupa białek, które tworzą się w wątrobie nazywamy czynnikami krzepnięcia, pomagają w „zalepieniu” rany poprzez wytwarzanie fibryny. Skrzep tworzony jest na około i na ranie, następnie dochodzi do jego rozpuszczenia i krew może z powrotem przepływać normalnie przez tkanki.

Warfaryna wpływa na aktywność niektórych białek, które są zaangażowane w proces krzepnięcia hamując aktywność witaminy K, od której zależne są czynniki krzepnięcia. Wszystkie witaminy w ciele działają jak katalizatory reakcji chemicznych. Warfaryna blokuje dostępność witaminy K przez co, ogranicza produkcje czynników krzepnięcia.

Im więcej witaminy K w naszej diecie tym mniej skuteczna staje się Warfaryna. Tak długo jak nasza dieta pozostanie stała, w szczególności jeśli chodzi o dawkę witaminy K, tak długo dawka leku może być dopasowywana, aby wyrównać (przezwyciężyć) ten efekt.

Dlaczego muszę kontrolować krew i wskaźnik INR?

Aby uniknąć niepożądanych działań leków, ważne jest, aby kontrolować regularnie wartość współczynnika INR w naszej krwi. Dzięki kontroli INR mierzymy czas potrzebny do skrzepnięcia krwi lub inaczej czas protrombinowy (PT). Test ten jest często nazywany testem PT/INR. Test INR mierzy czas krzepnięcia krwi w normalnych warunkach biorąc pod uwagę wiek, płeć i metodę badania.

Test mierzy czas potrzebny naszej krwi do skrzepnięcia i wyraża go w liczbach. Twój lekarz poda Ci zakres INR, który powinieneś utrzymać w stosunku do twojego stanu zdrowia. Wyższa liczba w wyniku oznacza dłuższy czas krzepnięcia krwi.

Ten test może być przeprowadzony w gabinecie lekarskim, przychodni, laboratorium lub w domu w zależności od twoich potrzeb. Ponieważ dawka przyjmowanego przez Ciebie leku opiera się na wyniku INR ważne jest, aby był on regularnie sprawdzany.

 

  1. CMS Manual Change Pub 100-04 Transmittal 1562 July 25, 2008.