Jeśli masz cukrzyce i dodatkowo przyjmujesz antykoagulanty, pewnie się zastanawiasz czy jest dla ciebie jakaś specjalna dieta. Choć nie ma sporządzonej specjalnej diety dla osób które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, musisz być świadomy co jesz w szczególności gdy dodatkowo masz cukrzyce.

Wg National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases zdrowe jedzenie może być pomocne w kontrolowaniu cukrzycy poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Ważne jest, abyś zwrócił uwagę na to co jesz podczas przyjmowania antykoagulantów, ponieważ niektóre pokarmy i napoje mogą wpływać na skuteczność tego leku. Witamina k jest zawarta w wielu rzeczach, które jesz, a to z kolei może mieć wpływ na to w jaki sposób antykoagulanty są metabolizowane w Twoim organizmie. Poziom przyjmowania witaminy K powinien być zrównoważony każdego dnia. Stała i zrównoważona dieta oznacza, że jesteśmy świadomi co jemy i jaką żywność wybieramy każdego dnia, zwracamy uwagę również na rozmiar porcji jaką jemy i z jaką częstotliwością i ilością spożywamy pokarm bogaty w witaminę K. to wszystko nie oznacza jednak że każdego dnia musisz jeść to samo. Aby dowiedzieć się więcej na temat zawartości witaminy K w poszczególnych produktach odwiedź nasz dziennik produktów z witamina k.

Lekarze są zgodni co do tego ze nie należy rezygnować z produktów, które zawierają witaminę K, tak długo jak każdego dnia dostarczamy do organizmu zrównoważoną dawkę witaminy K. Pamiętaj aby unikać drastycznych zmian w przyjmowaniu witaminy K.1 Ważne jest, aby poinformować lekarza o pełnej liście leków które przyjmujesz. W normalnych warunkach antykoagulanty nie powodują podniesienia poziomu cukru we krwi.1 Jednak niektóre leki na cukrzyce mogą powodować inna reakcje i przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi.

Porozmawiaj z lekarzem na temat opracowanie specjalnego planu jedzenia dla Ciebie biorąc pod uwagę twoja wagę, leki które przyjmujesz, styl życia oraz inne problemy zdrowotne. Kontrolowanie częściej zarówno INR jak i poziomu cukru we krwi zalecone przez lekarza pozwoli Ci na lepsza kontrole inr oraz cukrzycy.

Domowa kontrola INR pomoże ci poprawić kontrolę nad lekarstwami. Częstsze badanie wykorzystywane przez pacjentów samodzielnie jest cennym narzędziem do wykrywanie wahań wskaźnika INR i pomaga we współpracy z lekarzem, aby prawidłowo mógł kontrolować twoja dietę lub dawkę leku.2 Jeśli chciał być zacząć kontrolować swój INR w domu zapraszamy na zakładkę "samokontrola INR".

 

  1. Bristol-Myers Squibb Company. Medication Guide for Coumadin Tablets and Coumadin for Injection [Package Insert]. Princeton, NJ: Bristol-Myers Squibb Company. 2009.
  2. Center for Medicare and Medicaid Services. Decision Memo for Prothrombin Time (INR) Monitor for Home Anticoagulation Management (CAG-00087R) [Memorandum]. 2008. Baltimore, MD.