Na ulotkach antykoagulantów możemy przeczytać o kilku czynnikach środowiskowych, które mogą wpłynąć na nasz wskaźnik INR. Warunki pogodowe, a zwłaszcza intensywny upał jest jednym z czynników, który może zmienić nasz INR.1

Wahania temperatury oraz wilgotność mają ogromny wpływ na pacjentów, zwłaszcza tych starszych. Uciążliwy upał i nieprzyjemna wilgotność powietrza, która jest typowa dla letniego okresu podnosi nasz INR. Jednak sporadyczne ciepłe dni czy podniesiona wilgotność nie będą miały dużego wpływu na nasz wskaźnik INR. Dopiero przeciągająca się wilgotność i wysoka temperatura będą miały na niego wpływ.

Upał trwający długi czas spowoduje podniesienie wartości INR – nawet u tych pacjentów, gdzie wskaźnik INR jest bardzo stabilny. 

Dołóż wszelkich starań, aby nie doprowadzać się do stanu przegrzania, pij dużo bezalkoholowych napojów i trzymaj się zaleceń lekarza, co do kontrolowania wskaźnika INR. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeśli chcesz więcej informacji na ten temat.

 

  1. Bristol-Myers Squibb Company. Medication Guide for Coumadin Tablets and Coumadin for Injection [Package Insert]. Princeton, NJ: Bristol-Myers Squibb Company. 2009. 15-16.