Normalną funkcją organizmu jest tworzenie się skrzepów krwi, aby zatrzymać krwawienie, gdy doznaliśmy jakiegoś urazu. Niektóre osoby tworzą zbyt dużo zakrzepów i są one nienormalne. Istnieje wiele skrzepów, które powodują, że krzepniecie krwi jest zbyt intensywne lub zapobiegają rozpuszczeniu się zakrzepów.
Czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepów:1
- nadwaga i otyłość
- długotrwały brak aktywności, np. długa podroż w samolocie lub samochodzie
- palenie
- doustne środki antykoncepcyjne
- niektóre nowotwory
- trauma oraz niektóre operacje
- wiek (ryzyko wzrasta u osób powyżej 60 roku życia)
- wrodzone zaburzenia krzepnięcia (członkowie rodziny u których wystąpił zakrzep)
Jeśli miałeś kiedyś zakrzep lub znasz kogoś kto go miał, wiesz jak ważne jest szybkie rozpoznanie symptomów i znaków ostrzegawczych. Wiemy, że nie sam zakrzep stanowi problem tylko to, że powoduje zatrzymanie dostarczenia krwi do narządów, a to ogromny cios dla organizmu.
Zakrzepica żył głębokich (zżg) zazwyczaj zakrzep powstaje na dalszym końcu kończyny. Zakrzep występujący w kończynie dolnej może obejmować stopy, kostki, łydki lub całe nogi. W przypadku kończyny górnej zakrzep najczęściej dotyczy całej reki. Objawy mogą wahać się od łagodnych do ciężkich. Zgodnie z National Institutes of Health istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które zaalarmują osobę o potencjalnej możliwości wystąpienia zakrzepu:
- tkliwość i ból
- przebarwienia w niebieskim lub czerwonym zabarwieniu
- ocieplenie i obrzęk zagrożonej okolicy
Zatorowość płuc lub zakrzep płuc może dać o sobie znać na wiele sposobów, równie niepokojących i ostrzegawczych. Może wystąpić ból w klatce piersiowej, który się powiększa, gdy bierzemy głęboki oddech, duszności, kaszel, a nawet kaszel z krwiopluciem czy uczucie bardzo szybkiego bicia serca.
Ponieważ istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą sprawić, że będziemy w grupie osób zagrożonych wystąpienie zakrzepu, należy porozmawiać z lekarzem o ryzyku zakrzepu u nas. Ważne jest też, aby rozpoznać objawy szybko i natychmiast szukać pomocy i wezwać opiekę medyczna.
- Blood clots. American Society of Hematology. http://www.hematology.org/Patients/Blood-Disorders/Blood-Clots/5233.aspx. Accessed August 9, 2013.