Nasze ciało głównie składa się z wody,a ponieważ woda jest nam potrzebna aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, wskazane jest być dobrze nawodnionym. Dobry poziom elektrolitów i płynów może być nawet ważniejszy dla osób które przyjmują antykoagulanty.

W okresie letnim kiedy temperatura jest wysoka, odpowiedni poziom płynów i elektrolitów jest szczególnie ważny. Musimy kontrolować ile wody tracimy i odpowiednio ja dostarczać do organizmu. Odpowiednia ilość wody jest dobra dla naszego zdrowia, gdyż znajduje się w każdej komórce, tkance i organie.

Większość naszych potrzeb jest zaspokajana przez picie oraz dostarczana wraz z jedzeniem, jednakże gdy na zewnątrz jest gorąco musimy się liczyć z tym ze może będziemy musieli dostarczać większe ilości wody do organizmu. Picie nadmiernej ilości wody jest zazwyczaj lepsze niż niedobór wody ponieważ usuniecie nadmiaru wody z organizmy jest znacznie łatwiejsze niż oszczędzanie jej w przypadku niedoboru.

Utrzymanie tej równowagi jest równie ważne w przypadku elektrolitów. Zgodnie z National Institutes of Health sole mineralne i elektrolity takie jak potas czy sód są rozpuszczalne w wodzie w naszym ciele. Organizm wykorzystuje elektrolity w celu uregulowanie prawidłowych funkcji nerwów oraz mięśni oraz aby utrzymać równowagę organizmu.

Normalna i zdrowa dieta dostarcza do naszego organizmu tyle elektrolitów aby zapewnić naszemu organizmowi prawidłowe działanie i równowagę wodno - elektrolitową. Często możemy spotkać się z napojami izotonicznymi do których dodawane są elektrolity aby zapewnić odpowiedni poziom minerałów podczas wysokiej temperatury, wilgotności czy podczas wysiłku fizycznego. Leki takie jak antykoagulanty najlepiej działają gdy nasza równowaga wodno - elektrolitowa nie jest zachwiana. Dbanie o to aby nasz organizm był dobrze nawodniony jest jedyna rzeczą która możemy zorbic aby nasz wskaźnik INR był na dobrym poziomie.