Wiele osób przyjmujących antykoagulanty zadaje sobie pytanie:

Czy mogę zrobić sobie tatuaż, gdy przyjmuje leki przeciwzakrzepowe?

Nie przeprowadzono wielu badań dotychczas robienia tatuaży podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych w szczególności dotychczas możliwości wystąpienia krwawień. Pewien stopień krwawienia podczas robienia tatuażu jest normalny. Pewne badania wykazało, że większość (76%) z 664 żołnierzy armii, którzy robili sobie tatuaż zgłaszali występowanie umiarkowanego krwawienia.1 W innych badaniach około 5% osób zgłosiło lekki krwawienie ( na 6000 osób).2

Robienie tatuażu polega na przebijaniu skóry igłą w której znajdują się rożne pigmenty. Atrament dostarczany jest przez maszynę do igły z pojemnika z atramentem.3 Ponieważ u osób przyjmujących antykoagulanty może dojść do krwawienia, możliwe jest, że będzie potrzebna większa ilość tuszu. Krew może dostać się z ciała do tuszu i powodować jego rozrzedzenie, co sprawi, że będzie mniej efektywny. Poprzez to, że większa ilość tuszu może być potrzebna, robienie tatuażu może potrwać dłużej i może być potrzebna większa ilość sesji.

Ponieważ nie ma pewności czy krwawienie może występować i z jaką intensywnością, wiele osób robiących tatuaż może odmówić wykonania go u osób biorących lek. Jeśli porozmawiasz z tatuażystą może być potrzebna pisemna zgoda od twojego lekarza, że udziela on zgody na zrobienie tatuażu. Po prostu jeśli jesteś zainteresowany zrobieniem tatuażu i jesteś osoba przyjmującą leki antykoagulacyjne porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

 

  1. Armstrong ML et al. Tattooed army soldiers: examining the incidence, behavior, and risk. Military Medicine 2000;165:135-141.
  2. Klügl I et al. Incidence of Health Problems Associated with Tattooed Skin: A Nation-Wide Survey in German-Speaking Countries. Dermatology 2010;221:43-50.
  3. Gilbert, Steve. The Tattoo History Source Book. 2001. Reed Business Information, Inc.