Większość osób uważa tylko witaminę D oraz wapń jako ważne składniki odżywcze mające znaczenie dla silnych i zdrowych kości. Czy wiecie ze witamina K jest również bardzo ważna dla naszych kości, aby utrzymały długo zdrowie.

Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach i pomaga w naturalnych procesach krzepnięcia. Antykoagulanty są lekarstwem, które uniemożliwiają prawidłowe działanie witaminy K w procesach krzepnięcia.1 Rola jaką odgrywa witamina K w utrzymaniu zdrowia kości to wspieranie komórek w utrzymaniu prawidłowej gęstości kości. Przyczynia się również do wytwarzania białka, które wspomaga absorpcje wapnia przez kości, uniemożliwiając tym samym jego osadzanie się w tkankach miękkich, między innymi w ścianach naczyń krwionośnych.3

Witamina K nie jest pojedynczym składnikiem odżywczym, ale w rzeczywistości jest grupą witamin. Dwie główne grupy witaminy K obejmują: witaminę K1 (filochinon) i K2 (menachinon).

Witamina K1 znajduje się w wielu liściach warzyw.2 Witamina K2 natomiast jest produkowana przez bakterie i znajduje się w żywności takiej jak mięso, wątroba, masło, żółtko jaj, ser, twaróg i sojowych sfermentowanych produktach.3 Witamina K2 jest najbardziej aktywna biologicznie forma witaminy K.4

Narodowa Akademia Nauk zaleca codzienne spożywanie witaminy K odpowiednio dla dorosłych kobiet 90mcg i ok. 120 mcg dla dorosłych mężczyzn poziomy te to minimalna zalecana dawka.5

Osoby zażywające antykoagulanty zazwyczaj muszą być świadomi, jakie dawki witaminy K spożywają na co dzień. Pacjenci Ci jednak, nie powinni całkowicie rezygnować ze spożycia witaminy K. Stała i zrównoważona podaż witaminy K jest ważna dla twoich kości i umożliwia prawidłowe dawkowanie lekarstw. Kiedy rozważamy zmiany w ilości spożywanej witaminy K, gdy przyjmujemy leki przeciwzakrzepowe powinniśmy to najpierw skonsultować z naszym lekarzem. W tym czasie może być konieczne częstsze kontrolowanie wskaźnika INR, aby zapewnić odpowiednią dawkę leków i utrzymać wskaźnik w wyznaczonym prawidłowym przedziale.

Częstsze badanie wykorzystywane przez pacjentów samodzielnie jest cennym narzędziem do wykrywanie wahań wskaźnika INR i pomaga we współpracy z lekarzem, aby prawidłowo mógł kontrolować twoja dietę lub dawkę leku.1 Jeśli chciał być zacząć kontrolować swój INR w domu zapraszamy na do zakładki "samokontrola INR".

 

  1. Weber, P. Vitamin K and bone health. Nutrition. 2001 Oct;17(10):880-7.
  2. Booth, S.L., Suttie, J.W. Dietary Intake and Adequacy of Vitamin K1. J. Nutr. May 1, 1998 vol. 128 no. 5 785-788.
  3. Better Bones. “Nutrition & bone health”.Dr. Susan E. Brown, PhD. http://www.betterbones.com/bonenutrition/vitamin-k/benefits.aspx. Published 01/01/2009. Modified 07/10/2012. Accessed 6/04/2013.
  4. Schurgers L.J., Vermeer C. Determination of Phylloquinone and Menaquinones in Food. Haemostasis. 2000;30:298–307.
  5. Dietary Reference Intakes for Vitamin A, Vitamin K, Arsenic, Boron, Chromium, Copper, Iodine, Iron, Manganese, Molybdenum, Nickel, Silicon, Vanadium, and Zinc. Washington, DC: The National Academies Press, 2001.