Regularne wizyty u dentysty mogą Cię uchronić przed wystąpieniem udaru. Najnowsze badania opublikowane w internecie mówią, że osoby z chorobami przyzębia miały większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu, niż te osoby, które odwiedzały dentystów regularnie.1 Chorobą przyzębia jest każda infekcja bakteryjna, która dotyka twoje dziąsła, zęby lub kości.

Badania na ponad 500.000 pacjentach z chorobami przyzębia wykazały, że ryzyko udaru u tych osób wynosi 1,15 % natomiast u osób, które regularnie odwiedzały swojego dentystę ryzyko wynosiło tylko 0,14 %.1 Naukowcy przebadali dwie grupy ludzi jedną z chorobami dziąseł, a drugą grupę stanowiły osoby bez tej choroby. Badania wykazały, że wskaźnik udaru był znacznie wyższy u osób chorych.

Szczotkowanie zębów nie wystarcza. Nierozpoznana infekcja dziąseł i coś, co dentyści nazywają „kieszeniami” ,które powstają poniżej linii dziąseł są to 2 najczęstsze przyczyny wypadania zębów.

Tylko dentysta jest w stanie pozbyć się bakterii znajdujących się poniżej linii dziąseł. Istnieją antybiotyki w proszkach, które dentyści są w stanie umieścić w kieszonkach powstałych przy dziąsłach, które zabijają bakterie i zapobiegają ich ponownemu nagromadzeniu. Pozwala to kościom na powrót do stanu zdrowia i chroni zęby zarazem zmniejszając ryzyko udaru.

Gdy jesteś u swojego dentysty przypomnij mu, że zażywasz leki przeciwzakrzepowe, przez co może być ostrożniejszy podczas zabiegów.

 

  1. Ya-Ling Lee, Hsiao-Yun Hu, Nicole Huang, De-Kuang Hwang, Pesus Chou, and Dachen Chu. Dental Prophylaxis and Periodontal Treatment Are Protective Factors to Ischemic Stroke. Stroke. 2013. Published online before print February 19 2013.