Mówi się, że „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie” jednak nowe badania sugerują, iż spożywanie pomarańczy i innych owoców cytrusowych może nam pomóc w zmniejszeniu ryzyka udaru. Badanie, które zostały przeprowadzone na 69.600 kobietach w Wielkiej Brytanii pozwalają na ocenę wpływu naturalnego składnika jakim jest „flavanone” (jeden z rodzajów flawanoidów). Wyniki tych badań zostały opublikowane w jednym z wydanych czasopism Amerykańskich (journal of the American Heart Association.) 

Flavanone jest jednym z rodzajów flawonoidów, który powszechnie występuje w owocach cytrusowych takich jak pomarańcze, grejpfruty oraz soki tych owoców. Występują one również w herbacie oraz jabłkach. Związek ten został zaproponowany jako czynnik zmniejszający ryzyko udaru niedokrwiennego wśród kobiet, jednakże nie ma on wpływu na udary krwotoczne

U kobiet, które spożywały 761 mg tego związku na dzień ryzyko udaru było o 19 % mniejsze niż u kobiet, które zażywały go w dawce 97 mg na dzień1.

Duża ilość soku pomarańczowego w diecie oraz innych produktów pochodzących z owoców cytrusowych powinna być spożywana z rozwagą i ostrożnością. Ze względu na dużą zawartość w nich cukrów oraz wysoką kaloryczność, mogą zwiększać ryzyko zapadania na cukrzycę.

Wszelkie zmiany w diecie powinniśmy omówić z lekarzem oraz pielęgniarką przed rozpoczęciem nowej diety. Dotyczy to również zaprzestania jedzenia dotychczasowych produktów lub zmianą ilości jedzenia danych produktów. Jeśli zażywasz leki przeciwzakrzepowe dostosowanie dawki z twoim lekarzem pozwoli Ci na większy wybór, co do pokarmów, które możesz spożywać - a dzięki niektórym z nich możesz zapobiec udarowi.

 

  1. Cassidy A, et al "Dietary flavonoids and risk of stroke in women" Stroke 2012; DOI: 10.1161/STROKEAHA.111.637835.