Kwasy tłuszczowe omega 3 są to tłuszcze wielonienasycone, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. Omega 3s (i omega 6s) są to tłuszcze nienasycone i są ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Kwasy tłuszczowe maja wpływ na płytki krwi sprawiając, że staja się mniej „lepkie” co wpływa na zapobieganie incydentom takim jak zawał serca czy udar mózgu.

Korzyści ze spożywania olejów rybnych nie ograniczają się tylko do korzyści dla serca.

Pręciki i czopki w oku są naturalnie bogate w kwas dokozaheksaenowy (DHA), który jest podobny do kwasów pochodzących z ryb. Niedobór DHA w oku wiąże się z zaburzeniami widzenia.

Przypuszcza się ze zwiększenie podawania i uzupełnienie niedoboru Dha w postaci kapsułek lub zwiększenie ilości olejów rybnych może przyczynić się od poprawy widzenia. Potrzebne są dalsze badania na ten temat jednakże te przeprowadzone do tej pory dają dobre rezultaty.

Gdzie znajdziemy kwasy omega 3?

Tłuste ryby takie jak makrela, łosoś, okoń, pstrąg tęczowy, halibut, sardynki i w mniejszym stopniu tuńczyk zawierają kwasy tłuszczowe omega 3. Inne kwasy omega 3 znajdują się tez w warzywach, w oleju z siemienia lnianego oraz w niektórych olejach roślinnych.

Interakcje

Istnieją badania, które wskazują na znaczny wzrostu INR u pacjentów, którzy przyjmowali zwiększone dawki olejów rybnych. W jednym przypadku kobieta która przyjmowała dawkę warfaryny równa 1,5 mg/ dzień podniosła spożycie olejów rybnych z 1000mg/dzień do 2000 mg/dzień i odnotowano wzrost ze stabilnego INR równego 2,8 do INR równego 4,3 w terminie 30 dni. Jej INR natomiast spadł do 1,6 w zaledwie tydzień po niespożywaniu większej dawki oleju rybnego. Kwasy tłuszczowe omega 3 mogą wpływać na agregację płytek krwi i na witaminę K odpowiedzialna za procesy krzepnięcia.

Zwiększenie częstotliwości testowania INR jest zalecane podczas zatrzymania przyjmowania lub rozpoczęcia nowego leku lub suplementu diety, czy witamin. Domowa kontrola INR oraz cotygodniowe testowanie wskaźnika może być pomocne w lepszym kontrolowaniu lekarstwa i wskaźnika.

Częstsze kontrolowanie wskaźnika INR zwykle wykonywane przez pacjentów samodzielnie jest cennym narzędziem do wykrycia wzrostu lub spadku wartości wskaźnika INR, co z kolei pozwala na lepsza współprace z lekarzem, aby szybko dokonać korekty w diecie lub dawce leku.