Nie wszystkie witaminy K są takie same.  Witamin K, nazywana czasem K1, nie jest wymagana przez (FDA) na etykietach produktów spożywczych.

Witamina K spełnia wiele ról w naszym organizmie, między innymi pomaga w utrzymaniu prawidłowych procesów krzepnięcia, ale także jest ważna dla prawidłowego rozwoju i wzrostu kości.

Witamina K1 jest powszechnie spotykana w takich produktach jak brokuły, szpinak czy pietruszka. Jest również spotykana w olejach roślinnych w tym rzepakowym, oliwie z oliwek, a także w niektórych majonezach. Pełna listę produktów z opisem zawartości witaminy K w nich znajdziesz na przewodniku z produktami i zawartością w nich witaminy K.

Wchłanianie witaminy K odbywa się głównie w wątrobie, ma ona stosunkowo krótki czas półtrwania (dostępność aktywnej formy witaminy K). Oznacza to ze witamina K nie pozostaje w naszym organizmie długo tylko stosunkowo szybko jest usunięta.

Nowa forma witaminy K stała się dostępna, a więc pacjenci muszą wiedzieć coś wiedzieć na jej temat. Dostępna na rynku, bardziej skoncentrowana forma witaminy K już jest w sklepach jako produkt bez recepty i powszechnie dostępny przez internet. MK-7 (menachinon-7), jest to witamina K wytwarzana w wyniku fermentacji soi. Czasami zaliczana do witaminy K2, mk-7 ma 10 razy szybsze wchłanianie niż witamina K1. Wchłaniana nie tylko w wątrobie ale dodatkowo przez ściany tętnic, trzustkę i w przypadku mężczyzn przez jadra.

Wszystkie MK-7 są niebezpieczne dla pacjentów przyjmujących antykoagulanty. Producenci MK-7 zalecają aby nie stosować ich produktów podczas terapii przeciwzakrzepowej. Najbezpieczniej jest stosować się do zaleceń producentów.

Częstsze badania swojego INR może być niezbędne do ustalenia, czy wystąpiły interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Jak zawsze w sprawach wszelkich zmian kontaktuj się ze swoim lekarzem.