Olej z siemienia lnianego często jest stosowany w przypadku wielu schorzeń takich jak zapalenie stawów, nowotwory, zaburzenia lękowe, zespól suchego oka, zapobieganie zawałom serca. Używanie nasion siemienia lnianego oraz oleju z siemienia lnianego w celach leczniczych nie zostało uregulowane przez FDA.

Siemię lniane i olej z niego jest wykorzystywany przede wszystkim jako dodatek do żywności w oleju do gotowania i margarynach. Dodatkowo olej z siemienia lnianego używany jest jako składnik farb , lakierów, linoleum, składnik mydła oraz środków uszczelniających.

Pacjenci przyjmujący antykoagulanty powinni zwrócić szczególna uwagę podczas korzystania z produktów z siemienia lnianego ponieważ mogą one prowadzić do zwiększenia wskaźnika INR.  nasion siemienia lnianego oraz oleju z siemienia lnianego wykazują skłonność do zmniejszenia agregacji płytek krwi przez co może wydłużyć się czas krwawień.

Przed rozpoczęciem używania lub zakończeniem używania produktów z siemienia lnianego należy skontaktować się z lekarzem. Częstsze kontrolowanie wskaźnika INR zwykle wykonywane przez pacjentów samodzielnie jest cennym narzędziem do wykrycia wzrostu lub spadku wartości wskaźnika INR, co z kolei pozwala na lepsza współprace z lekarzem, aby szybko dokonać korekty w diecie lub dawce leku.