Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach z właściwościami antyoksydacyjnymi, które chronią komórki przed działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki lub cząsteczki zawierające niesparowane elektrony wchodzą w reakcje z tlenem i tworzą reaktywne formy tlenu. Witamina E hamuje wytwarzanie reaktywnych form tlenu poprzez utlenienie tłuszczów.

Witamina E odgrywa kluczowa role w naszym organizmie obecnie testowana jest w następującyh schorzeniach:

  • choroby serca
  • rak
  • zaburzenia widzenia
  • zaburzeniach poznawczych

Gdzie możemy znaleźć witaminę E??

Wiele produktów zawiera witaminę E, należą do nich orzechy, nasiona i oleje roślinne – są to najlepsze źródła witaminy E. Możemy ja tez znaleźć w niektórych zielonych warzywach i zbożach. Witaminę E możemy również znaleźć w suplementach diety.

Interakcje

Ostatnio pojawiły się obawy co do zażywania witaminy E, zwłaszcza w dużych dawkach. Suplementy witaminy E mogą potencjalnie wchodzić w interakcje z kilkoma lekami w tym z antykoagulantami. Witamina E może hamować agregację płytek krwi i działać antagonistycznie do witaminy K , hamując procesy krzepnięcia. W rezultacie witamin E może mieć wpływ na pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Częstsze monitorowanie INR może być potrzebne jeśli przyjmujesz suplementy witaminy E. Jak zawsze przedyskutuj ze swoim lekarzem wszelkie zmiany w diecie.