Morszczyn pęcherzykowaty znany również jako black tang jest to rodzaj wodorostów. Jest to najbardziej znany i popularny rodzaj wodorostów występujących w oceanie. Często jest ciemnozielonego zabawienia  z pęcherzykami powietrza które pozwalają mu na utrzymywanie się na powierzchni wody. Ludzie wykorzystują do celów medycznych cała roślinę, choć nie ma wystarczających dowodów naukowych które potwierdzałyby jej skuteczność.

Niektórzy ludzie używają morszczyn pęcherzykowaty do leczenia zaburzeń tarczycy, zapalenia stawów, zgagi, a także stosowane na skórę w przypadku oparzeń lub ukąszeń owadów. Nie spożywa się samej rośliny jednakże dostępne są tabletki stworzone na jego bazie.

Interakcje 

The Natural Medicines Comprehensive Database umieściło morszczyn pęcherzykowaty na liście leków teoretycznie mogących wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Może on spowolnić krzepniecie krwi,1 więc porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania jakichkolwiek suplementów z morszczynem pęcherzykowatym.

Częstsze kontrolowanie wskaźnika INR zwykle wykonywane przez pacjentów samodzielnie jest cennym narzędziem do wykrycia wzrostu lub spadku wartości wskaźnika INR, co z kolei pozwala na lepsza współprace z lekarzem, aby szybko dokonać korekty w diecie lub dawce leku.2

 

  1. Durig J, Bruhn T, Zurborn KH, et al. Anticoagulant fucoidan fractions from Fucus vesiculosus induce platelet activation in vitro. Thromb Res 1997;85:479-91.
  2. Center for Medicare and Medicaid Services. Decision Memo for Prothrombin Time (INR) Monitor for Home Anticoagulation Management (CAG-00087R) [Memorandum]. 2008. Baltimore, MD.