Pacjencji przyjmujący leki przeciwzakrzepowe mogą prowadzić normalny tryb życia. Jednakże niektóre sytuacje stwarzają większe ryzyko dla nich w porównaniu do osób nie przyjmujących leków. Ten rozdział pokazuje nam szczególne okoliczności, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia u pacjentów na lekach przeciwzakrzepowych.
Pacjenci na lekach przeciwzakrzepowych nawet jeśli ich wskaźnik INR mieści się w prawidłowym przedziale mogą doznać rożnego rodzaju kontuzji z udziałem drzwi samochodu.
Nie zważając na to czy jesteś kierowcą czy pasażerem, aby dostać się z jednego miejsca do drugiego trzeba wejść do samochodu. Projektanci aut wykonali dobra robotę zabezpieczając wejście do samochodu pianka, która uchroni Cie przed uderzeniem głowa lub kończynami o ramę pojazdu.
Drzwi samochodu są jedna z najbardziej niebezpiecznych jego części. Ważą ponad 30 kg i są wykonane ze stali i szkła
Poważne siniaki oraz zranienia mogą powstać przy przypadkowym uderzeniu w ramię, bark czy głowę. Drzwi samochodu są na sprężystych zawiasach co sprawia ze z łatwością mogą się zamykać co może pogorszyć sytuacje.
Gdy stoimy na wzniesieniu drzwi auta mogą samoistnie się zamknąć, ze znaczną siła uderzając pasażera raniąc jego tułów, głowę, ramiona czy łydki. Urazy tkanek miękkich ramienia czy tułowia mogą prowadzić do wystąpienia krwawień wewnętrznych, obrzęków oraz bólu. Urazy głowy wynikające z uderzenia drzwiami auta często powodują intensywne i obfite krwawienia zewnętrzne. Wszystkie te sytuacje są niebezpieczne.
Aby zapobiegać poważnym krwawieniom wewnętrznym oraz zranieniom podczas wchodzenia i wychodzenia z samochodu pacjent powinien położyć rękę na otwartych drzwiach aby uniknąć ich niespodziewanemu zamknięciu. Pacjenci powinni być świadomi potencjalnego zagrożenia jakie mogą stanowić drzwi samochodu.
Drzwi auta nie służą jako chodzik czy wsparcie dla pacjenta. Są tworzone do tego aby otwierały się i zamykały z łatwością. Pacjenci którzy są niepewni i którzy wymagają pomocy w dojściu do i z auta są najbardziej narażeni na kontuzje. Dolna rama drzwi stwarza również zagrożenie dla łydki pasażera.
Powinieneś zgłaszać wszelkie urazy, które zostały spowodowane przez drzwi samochodu nie zważając czy wydawały Ci się one poważne czy też nie. Siniaki nie zawsze pojawiają się natychmiastowo, a w niektórych przypadkach mogą nie pojawić się w ogolę.