Zakrzepica żył głębokich (ZŻG) jest związana z zmniejszonym przepływem krwi do kończyn dolnych. Niektóre sytuacje można umieścić w grupie sytuacji podwyższonego ryzyka dla powstania zakrzepów i jedna z tych sytuacji jest praca w ogrodzie.

ZŻG jest to termin wydający się w miarę prosty aczkolwiek stwarza ogromne zagrożenie w którym dochodzi do powstania zakrzepów w kończynach dolnych. Przepływ krwi jest wolniejszy im dalej ona dochodzi od serca. Pacjenci z następującymi schorzeniami są zagrożeni: zastoinowa niewydolnością serca, niskim ciśnieniem tętniczym, chorobą naczyń obwodowych oraz chorobami układu krążenia.

Eksperci zgadzają się, ze aby uniknąć ZŻG nie powinniśmy pozwolić aby nasze nogi pozostawały w zgięciu zbyt długo. Sytuacje w której nasze nogi cierpią z powodu ZŻG to sytuacje w których przebywamy zbyt długo w pozycji siedzącej np. w samochodzie, samolocie lub pociągu.

Inne popularne czynności np. takie jakim jest ogrodnictwo również mogą sprzyjać powstawaniu zakrzepicy żył głębokich. Korzystanie z nakolanników pozwala nam na pozostanie w niskiej pozycji przez dłuższy czas. Jest to kluczowy czynnik ryzyka powodujący zastój krwi w żyłach

Ryzyko Zakrzepicy żył głębokich nie powinno jednak powodować rezygnacji z wykonywania prac w ogrodzie. Im dłużnej nogi są zgięte tym większe prawdopodobieństwo powstania zakrzepów. Kiedy pracując w ogrodzie robimy częste przerwy i stajemy obciążając normalnie nogi, powoduje to poprawę krążenia krwi i zarazem zmniejszenie ryzyka powstania zakrzepów.

Objawy ZŻG obejmując między innymi obrzęk,ból i podniesienie odczucia ciepła w obszarze bolesnym i obrzękniętym.

Jednak należy pamiętać ze nie są to jedyne objawy. Jeżeli odczuwasz ból w górnej lub dolnej części kończyny dolnej należy skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia ZŻG.