Podczas zażywania leków przeciwzakrzepowych ważne jest to, aby zrozumieć jak dieta wpływa na wskaźnik INR. Nie ma stworzonej specyficznej diety dla osób przyjmujących tego typu lekarstwa, jednakże należy zwrócić uwagę na to, co jemy ponieważ niektóre składniki diety znacząco wpływają na działanie i skuteczność leków.

Najważniejsze jest to, aby przestrzegać diety, czyli należy zwrócić uwagę na to, co jemy na co dzień, w jakich ilościach oraz być świadomym jak często spożywamy pokarmy o wysokim poziomie witaminy K. Dzięki naszej stronie sprawdzenie zawartości witaminy K w poszczególnych produktach stało się dużo łatwiejsze. Zgromadzona przez nas baza produktów zawiera ponad 1200 pozycji różnego rodzaju produktów spożywczych i napoi z określonym poziomem witaminy K w nich zawartej.

Przestrzeganie diety pozwala na różnorodność w życiu, co umożliwia nam utrzymanie odpowiedniego poziomu INR.

Jeżeli jesteś osobą, która lubi zjeść coś, co zawiera duże ilości witaminy K np. sałatę ważne jest to, aby jeść stałe dawki witaminy K każdego dnia. Dawka przyjmowanych lekarstw może być dopasowana do Twojej diety. Częstsze sprawdzanie poziomu INR jest zalecane żeby pomóc w identyfikacji wpływu poszczególnych pokarmów na działanie leków przeciwzakrzepowych.

Należy zawsze porozmawiać ze swoim lekarzem na temat jakichkolwiek zmian w sposobie odżywiania, przyjmowania leków i suplementów diety.1

 

  1. Heneghan C., et al. Self-monitoring of oral anticoagulation: a systematic review and meta-analysis. Lancet. 2006. 367, 404-11.