Zazwyczaj nie widzimy większego zagrożenia patrząc się na zmywarkę do naczyń, jednak ryzyko jest wysokie. Najpierw należy pomyśleć o połączeniu prądu z wodą. Dla pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe ryzyko jest w tym co wkładamy do zmywarki.

Jako pacjent zażywający antykoagulant musisz zwracać uwagę na wszystko co może powodować u nas zranienia i siniaki. Zmywarka stwarza oba te zagrożenia.

Zmywarka zazwyczaj ma koszyk na sztućce. Wielu pacjentów umieszcza sztućce w miejscach na inne naczynia aby lepiej się one domyły i wysuszyły. Widelce i noże stanowią duże zagrożenie i mogą powodować niebezpieczne nacięcia i rany kłute.  Rany zadane nożem mogą być głębokie i mogą wymagać natychmiastowej interwencji medycznej. Rany kłute są wyjątkowe ponieważ często wprowadzają bakterie często sprzyjające infekcjom, nie krwawią tak jak rany cięte ale mogą być bardzo głębokie. Medyczna pomoc w tym przypadku także jest zalecana.

Umieszczanie noży i widelców ostrzami w dół może pomóc w zapobieganiu urazom.

Drzwi zmywarki często są otwarte, gdy wkładamy do niej naczynia po zjedzonym posiłku. Należy uważać na to aby nie uderzyć się w goleń co może powodować zranienia i siniaki. Trudno jest ocenić wzrokowo ciężkość takiego urazu. Siniaki są to krwawienia wewnętrzne więc nie zobaczymy krwi jak w przypadku ran kłutych czy ciętych. Jednak są one tak samo poważne jak te rany które krwawią. Aby uniknąć takich uderzeń należy umieścić wszystkie naczynia w zmywarce naraz i zamknąć drzwi zmywarki.

Pomimo że te zalecenia brzmią banalnie mogą uchronić nas przed bolesnymi i potencjalnie poważnymi sytuacjami.

Jako Pacjent przyjmujący leki przeciwzakrzepowe jesteś narażony na wystąpienie dłuższych niż standardowo okresów krwawienia z ran ciętych lub siniaków. Należny wykonać opatrzenia rany za pomocą środków pierwszej pomocy w razie wystąpienia skaleczeń, ran kłutych lub siniaków. Sugerowany jest opatrunek i stały ucisk na uszkodzone miejsce. Nie należy ściągać opatrunku w celu sprawdzenia czy krwawienie ustało bo może to spowodować oderwanie tworzącego się skrzepu. Należy zgłosić każdy uraz swojemu lekarzowi.