Święta to czas dla nas szczególny. W tym okresie nasza rodzina, bliscy nam ludzie i przyjaciele spotykają się razem, aby razem świętować. W większości czasu podczas świąt jesteśmy kuszeni przez pyszności i smakołyki, których nie jemy, na co dzień i  nie zawsze są dobre dla naszego zdrowia. Bardzo ważne jest podczas brania leków przeciwzakrzepowych, aby pamiętać, żeby zwracać uwagę na to, co jemy a w szczególności na te pokarmy, które mogą wpływać na działanie leku i powodować zmiany poziomu INR.

Istnieje wiele smacznych oraz zdrowych produktów, które możemy spokojnie jeść podczas świąt. Należą do nich mięso indyka, pieczone lub gotowane na parze warzywa oraz beztłuszczowe lub o niskiej zawartości tłuszczu desery. Ważne jest, aby zwracać także uwagę na wielkość porcji, jakie konsumujemy oraz znać podstawowe reguły obliczania odpowiedniej wielkości porcji. Jedna porcja mięsa lub drobiu powinna być wielkości talii kart lub wielkość dłoni natomiast porcja np. ziemniaków powinna być wielkości zaciśniętej pięści. 1

Najistotniejsze jest to, aby nasza dieta była stała. Stałość diety oznacza to, że świadomie wybieramy jedzenie, które spożywamy na co dzień, zwracamy uwagę na porcje zjadanego pokarmu i zdajemy sobie sprawę, kiedy i z jaką częstotliwością i ilością zjadamy pokarmy bogate w witaminę K. Kiedy przyjmujemy lekarstwa przeciwzakrzepowe, musimy pamiętać jak ważna jest nasza dieta i jej stałość 2 ponieważ niektóre rodzaje pokarmów oraz napojów mogą zmieniać poziom naszego INR.

Możliwe jest, aby podczas świąt jeść zrównoważone oraz zdrowe jedzenie. Pamiętaj, aby zawsze rozmawiać ze swoim lekarzem na temat diety, zwłaszcza w takich okresach jak święta. Odwiedź swojego lekarza i sporządź z nim plan swojego jedzenia tak, aby był zrównoważony i bezpieczny. Możesz uzyskać dodatkowe informacje na temat zawartości witaminy K w żywności oraz napojach odwiedzić naszą "Kawiarenkę".

 

  1. USDA. Choose My Plate. http://www.choosemyplate.gov/food-groups/. Accessed September 13, 2013.
  2. Bristol-Myers Squibb Company. Medication Guide for Coumadin Tablets and Coumadin for Injection (Package Insert). Princeton, NJ. 2009.