Twój metabolizm jest złożonym procesem zarówno chemicznym jak i fizycznym, podczas którego twój organizm przetwarza w energię to co jesz i pijesz. Energie jest uwalniana w organizmie podczas, gdy kalorie z jedzenia i picia wchodzą w reakcje z tlenem. Twój organizm wykorzystuje ta energie np. do procesów oddychania, regulacji hormonalnej czy tez naprawy oraz wzrostu komórek. Wykorzystuje on energię zarówno jak jesteś w spoczynku jak i w ruchu.

Liczba kalorii, która jest spalana podczas podstawowych funkcji takich jak oddychanie czy krążenie itp. nazywana jest podstawową przemianą materii. Ilość potrzebnej energii do podstawowej przemiany materii jest w miarę stała, więc nie łatwo ją zmienić. Możesz określić swoja podstawowa przemianę materii (PPM) przy pomocy prostego wzoru lub tez za pomocą kalkulatora internetowego, w którym będziesz musiał/a wpisać wiek, płeć, wagę, wzrost, a czasem procentowy udział tkanki tłuszczowej w twoim ciele. Wiele osób używa tej liczby aby określić ile kalorii dziennie może spożyć, aby otrzymać stałą wagę lub też ja zmniejszyć. 

Możemy wymienić kilka czynników, które określają liczbę kalorii, które organizm musi zużyć do wykonania podstawowych funkcji: 

  • skład oraz masa ciała – masywniejsze osoby mające większą masę mięśniową, spalają więcej kalorii.
  • płeć męska i żeńska – mężczyźni maja tendencję do spalenia większej ilości kalorii.
  • wiek – twoja podstawowa przemiana materii zmniejsza się o około 5% na dekadę po 40 roku życia.

Jak widać z wyżej wymienionych czynników wywnioskować możemy ze nie każdy organizm spala taka sama ilość kalorii w tym samym czasie. Choć nie mamy dużego wpływu na tempo naszego metabolizmu, to możemy kontrolować tempo spalania podczas aktywności fizycznej oraz ćwiczeń. 

Jak lekarstwa przeciwzakrzepowe wpływają na nasz metabolizm?

To jak wchłaniane są lekarstwa w naszym organizmie zależny to od wielu czynników takich jak przepływ krwi czy aktywność metaboliczna. W przypadku lekarstw przeciwzakrzepowych zależne jest to przede wszystkim od metabolizmu oraz aktywności fizycznej. 

Pomimo, że nie do końca poznana jest interakcja pomiędzy aktywnością fizyczna, przyjmowanym lekiem podczas jednego badania otrzymano wynik który świadczył o tym, że u pacjentów którzy zwiększyli aktywność fizyczną zmniejszył się wskaźnik INR. 

Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat swojej wagi, metabolizmu oraz swojej aktywności fizycznej. Ustal ze swoim lekarzem plan aktywności fizycznej oraz ćwiczeń które możesz wykonywać, które sprawia Ci przyjemności i będą dopasowane do twoich możliwości fizycznych. 

Dodatkowo jeśli chcesz aby aktywność fizyczna stała się częścią Twojego życia warto przeczytać artykuł Ćwiczenia oraz aktywność fizyczna . Pamiętać należy, że jeśli zmieniasz swoja aktywność fizyczna to należy o tym poinformować Twojego lekarza, aby mógł kontrolować jego wpływ na Twój stan zdrowia i zmiany w poziomie INR oraz ewentualnego dawkowania lekarstw.