Osoby, które cierpią na celiakię, czyli genetyczne zaburzenie odporności, nie tolerują białka o nazwie gluten. Zgodnie z doniesieniami z Narodowego Instytutu Zdrowia, celiakia jest to choroba, która występuje rodzinnie, a czasem aktywuje się po pierwszym zabiegu, ciąży, porodzie, zakażeniu wirusowym lub ciężkim stresie. Gluten występuje głównie w środkach spożywczych, często w pszenicy, życie, jęczmieniu, ale możemy go także znaleźć w lekach, witaminach i pomadkach do ust.

Jeśli została u Ciebie zdiagnozowana celiakia musisz ściśle przestrzegać diety bezglutenowej. Możesz być zaskoczonym jak wiele produktów bezglutenowych takich jak chleb, makaron itp. są dostępne. Wiemy, że podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych wybieranie produktów bezglutenowych sprawia, że utrzymanie naszej diety wydaje się jeszcze trudniejsze, ale nadal można wybierać zdrową żywność. Jeśli masz problem ze znalezieniem produktów bezglutenowych w Twojej okolicy możesz skontaktować się z grupą wsparcia na celiakię telefonicznie lub przez internet.

Podczas przyjmowania antykoagulantów bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to co jemy, pijemy ponieważ wiele produktów może wpływać na działanie leku. Jednak najważniejsze jest, aby nasza dieta była stała.

Stałość w diecie oznacza, że jesteśmy świadomi tego, jakie produkty wybieramy każdego dnia, zwracamy uwagę na rozmiar jedzonych przez nas porcji i jesteśmy w pełni świadomi tego, jakie ilości i z jaką częstotliwością spożywamy witaminę K. Dzięki naszemu dziennikowi z produktami zawierającymi witaminę K możesz sprawdzić zawartość tej witaminy w poszczególnych produktach.

Jeśli dopiero rozpoczynasz bezglutenową dietę, dobrym pomysłem byłoby skontaktować się z dietetykiem, który odpowie na nasze pytania oraz udzieli nam niezbędnych wskazówek na temat tworzenia diety bezglutenowej o stałej zawartości witaminy K.