Jod jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który naturalnie występuje w organizmie i jest potrzebny komórkom, aby prawidłowo funkcjonowały. Ludzie potrzebują jodu dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, aby produkowała prawidłowo hormony. Organizm nie potrafi sam zsyntetyzować jodu więc trzeba mu go dostarczać wraz z pokarmem.

Gdzie możemy znaleźć jod?

Zgodnie z National Institutes of Health, sól kuchenna – czyli sól jodowana jest głównym źródłem jodu. Owoce morza są naturalnie bogate w jod, w tym przede wszystkim dorsz, okoń morski, łupacza, okoń i skorupiaki. Wodorosty są najbardziej popularnym „warzywem” morskiego pochodzenia, które są bogate w jod. Produkty mleczne pochodzące od dorosłego bydła które karmione jest ziarnem bogatym w jod również mogą być źródłem jodu.

Wiele witamin i suplementów witamin (również tych w formie płynnej) może zawierać jod, więc należy uważnie czytać etykiety.

Jod jest tez używany w nagłych wypadkach – jod radioaktywny działa w ochronie tarczycy. Jodek potasu powinien być stosowany tylko w sytuacji awaryjnych, a nie by zapobiegać chorobie

Interakcje

Jod i leki przeciwzakrzepowe mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Co może mieć wpływ na INR. Pacjent, który spożywa większe ilości żywności bogatej w jod w czasie, w którym zażywa antykoagulanty może spodziewać się wzrostu wskaźnika INR.

Pacjenci chcący zwiększyć spożycie kwasów tłuszczowych omega 3 mogą zwiększyć swoje spożycie jodu nie wiedząc o tym. Wzrost spożywania żywności z morza może również powodować wzrost jodu oraz co za tym idzie wskaźnika INR. Jak zawsze przedyskutuj zmiany w diecie z lekarzem.