Większość z nas, gdy słyszy słowo kofeina, od razu myśli o porannej kawie pobudzającej nas codziennie. Jednak Zawarta jest ona również w wielu innych napojach, żywności i lekarstwach dostępnych bez recepty. Naturalnie nie znajdziemy jej tylko w kawie, ale także w herbacie, czekoladzie, również wytwarzana jest syntetycznie i możemy ja znaleźć w postaci kapsułek, napojów gazowanych, a nawet gum do żucia.

FDA uznaje kofeinę jako lek jak i dodatek do żywności, ogólnie uznana jest za bezpieczna. Jednakże kofeina jest produktem uzależniającym. Powoduje różne skutki uboczne nie ograniczają się one do bólu głowy. Można by powiedzieć ze występuje tu dość duża ironia ponieważ kofeina w połączeniu z lekami przeciwbólowymi jest dobra w leczeniu zwykłych bólów głowy.1 Natomiast W połączeniu z paracetamolem i aspiryna jest skuteczna w leczeniu migreny.2

Według the National Institutes of Health, kofeina jest często powiązana z zaburzeniami snu, drażliwością i niepokojem. Dodatkowe działania niepożądane to nerwowość, niepokój, podrażnienie żołądka, nudności, wymioty, tachykardia, przyspieszony oddech, drżenie i drgawki.

Tradycyjne skutki uboczne kofeiny mogą powodować zmiany w wyniku wskaźnika INR.

W 2010 Natural Medicines Comprehensive Database zasugerowało ze „może wystąpić zwiększenie ryzyka krwawienia u pacjentów zażywających leki przeciwzakrzepowe z powodu przeciw płytkowego działania kofeiny, jednak brak jest danych na ten temat otrzymanych z badań.

Jeśli masz pytania czy kofeina jest dla Ciebie bezpieczna należy porozmawiać z lekarzem. Częstsze kontrolowanie wskaźnika INR zwykle wykonywane przez pacjentów samodzielnie jest cennym narzędziem do wykrycia wzrostu lub spadku wartości wskaźnika INR, co z kolei pozwala na lepsza współprace z lekarzem, aby szybko dokonać korekty w diecie lub dawce leku.3

 

  1. Migliardi JR, Armellino JJ, Friedman M, Gillings DB, Beaver WT. Caffeine as an analgesic adjuvant in tension headache. Clin Pharmacol Ther. 1994 Nov;56(5):576-86.
  2. Goldstein J. Treatment of severe, disabling migraine attacks in an over-the-counter population of migraine sufferers: results from three randomized, placebo-controlled studies of the combination of acetaminophen, aspirin, and caffeine. Cephalalgia. 1999 Sep;19(7):684-91.
  3. Center for Medicare and Medicaid Services. Decision Memo for Prothrombin Time (INR) Monitor for Home Anticoagulation Management  (CAG-00087R) [Memorandum]. 2008. Baltimore, MD.