Pacjenci przyjmujący antykoagulanty są bardziej podatni na wirus grypy, więc mogą łatwiej zachorować. Jednak istnieje kilka faktów na temat grypy o których warto pamiętać.

Każdego roku zachorowania na grypę zaczynają się na jesień i kończą się późną wiosną. Wirus grypy zmienia się co roku i wpływa na 5%- 20% populacji. Objawy grypy mogą być rożne od łagodnych do bardzo ciężkich. Każdego roku z powodu grypy hospitalizowanych jest ok. 200000 osób. Średnio 36.000 osób rocznie umiera z powodu grypy.1

Jak zapobiegać grypie

The Center for Disease Control and Prevention zaleca, aby co roku szczepić się na grypę, jeśli jesteśmy w grupie ryzyka. Częste mycie rąk wodą z mydłem jest także wskazane, aby zapobiegać zachorowaniu i przenoszeniu wirusa.

Objawy

Grypa może mieć wiele objawów, które mogą być podobne do objawów przeziębienia, ale kilka z nich odróżnia grypę od przeziębienia. W przeciwieństwie do zwykłych przeziębień grypa może powodować wysoką gorączkę, dreszcze, skrajne zmęczenie, uogólnione bóle mięśni oraz biegunkę. Wtórne zakażenia bakteryjne mogą się rozwijać podczas twojej walki z grypą, ponieważ nasz układ odpornościowy jest osłabiony. Tylko lekarz jest w stanie rozróżnić infekcje bakteryjną i wirusową.

Co zrobić jeżeli podejrzewasz u siebie grypę?

Eksperci zalecają picie dużej ilości płynów oraz odpoczynek, jeśli masz objawy grypy. Dodatkowo zalecane jest unikanie alkoholu oraz tytoniu.

Uwagi specjalne

Pacjenci przyjmujący antykoagulanty, którzy zostali zaatakowani przez wirusa grypy maja podwyższone ryzyko wystąpienia krwawień z powodu współgrania wielu czynników takich jak ograniczony apetyt, utrata płynów, ogólny stres i wyczerpanie organizmu. Dodatkowe kontrole INR, aby upewnić się, że pacjent ma prawidłowy poziom wskaźnika są zalecane. Domowa samokontrola INR jest szczególnie ważna dla pacjentów przyjmujących lekarstwa przeciwzakrzepowe oraz inne lekarstwa w tym samym czasie. Ponieważ nie ma żadnych objawów, które mogłyby poinformować nas, że mamy podwyższone ryzyko krwawień, tylko dzięki kontroli INR możemy się o tym dowiedzieć.

Dodatkowo wszystkie lekarstwa i produkty bez recepty powinny być zatwierdzone przez naszego lekarza, przed rozpoczęciem ich zażywania, zwłaszcza jeśli są to produkty ziołowe lub naturalne.

 

  1. Centers for Disease Control and Prevention. Seasonal Influenza.  http://www.cdc.gov/flu/about/qa/disease.htm