Choroba afektywna sezonowa – SAD ( nazywana także „smutkiem”, „zimowa depresja”) jest to rodzaj depresji, który występuje najczęściej w okresie zimowym. Może rozpocząć się podczas młodości lub gdy jesteśmy dorośli i jak w przypadku większości depresji częściej występuje u kobiet. Osoby, które żyją w obszarze, gdzie zima jest długa, a wieczory są ciemne i długie częściej zapadają na ten rodzaj depresji niż osoby, które mieszkają w obszarze z dużą ilością słońca.

Objawy SAD przychodzą zazwyczaj stopniowo, zaczynając się późną jesienią lub zimą. Objawy te są podobne do objawów obserwowanych w innych rodzajach depresji i możemy do nich zaliczyć uczucie beznadziejności, rozdrażnienie, mała ilość energii, nadmiar snu, zwiększony apetyt, przyrost masy ciała , utrata zainteresowań oraz poczucie, że jesteśmy nieszczęśliwi. Choć nie ma żadnego testu, który wykrywa SAD, to lekarz jest w stanie go zdiagnozować zadając odpowiednie pytania pacjentowi.

Zdrowy tryb życia, w którym śpimy regularnie, nasza dieta jest zrównoważona, ćwiczymy, przyjmujemy lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza oraz wykonujemy rzeczy, które sprawiają nam przyjemność może pomóc nam z poradzeniem sobie z SAD. Pomocne może być również przebywanie wśród ludzi, którzy są opiekuńczy, pozytywnie nastawieni oraz zaufani. Tak jak w przypadku innych rodzajów depresji pomocne mogą być leki antydepresyjne oraz terapia poprzez rozmowę .

Tak jak w przypadku innych lekarstw i zmiany trybu życia porozmawiaj ze swoim lekarzem i poinformuj go o tym.