Jest zimno? Niektóre źródła uważają, że to przyczyna przyjmowania antykoagulantów. Według oficjalnej ulotki Warfaryny, jednymi  z ubocznych skutków przyjmowania leku może być nietolerancja zimna, uczucie zimna oraz dreszcze.1 Ważne jest, żeby zwrócić uwagę czy występują jakieś inne niepożądane skutki uboczne takie jak: zmęczenie, nudności, wymioty, bóle głowy, a także zmiany w poczuciu smaku. Jednakże tak jak poczucie zimna tak na pozostałe wymienione skutki nie ma zbyt dużo dowodów na temat tego, że to antykoagulanty są ich przyczyną.1

Antykoagulanty są lekami, które powodują zaburzenie zdolności organizmu do tworzenia się skrzepów. Nie ma nic, co mogłoby sugerować, że powoduje ona uczucie zimna. Jednakże jako że pacjenci odczuwali chłód w badaniach klinicznych zostało to określone jako możliwy skutek uboczny.

Nikt dokładnie nie zebrał zeznań pacjentów, jednakże kojarzenie tego skutku nie ma podstawy naukowej. Lista skutków które występują „rzadko” w tym uczucia zimna jest to lista normalnych procesów, które towarzyszą naturalnemu procesowi starzenia się organizmu. Zdolności do ogrzewania i chłodzenia ciała staja się coraz trudniejsze wraz z wzrostem naszego wieku. Uczucie zimna w odpowiedzi na przyjmowanie antykoagulantów, może nie być skutkiem samego lekarstwa lecz np. innej choroby. Zawsze należy podzielić się wystąpieniem jakichkolwiek skutków ubocznych z personelem medycznym i określić ich intensywność.

 

  1. Bristol-Myers Squibb Company. Medication Guide for Coumadin Tablets and Coumadin for Injection [Package Insert]. Princeton, NJ: Bristol-Myers Squibb Company. 2009.